Будь-якому будівництву передують земляні роботи, одним з варіантів яких може бути розробка траншеї під фундамент. Це складний процес, що складається з кількох етапів та передбачає врахування цілого ряду факторів. Тільки фахівці можуть правильно провести розрахунки, щоб під час виконання подальших земельних та будівельних робіт не виникло складнощів.

Копання фундамнту. Етапи розробки:

  1. Розмітка траншеї
  2. Дослідження ґрунту
  3. Розрахунок ширини стрічки та глибини закладення
  4. Виїмка ґрунту
  5. Зміцнення стін
  6. Підготовка подушки під фундамент
  7. Зворотне засипання ґрунту

Існує два способи викопати траншею під фундамент: ручний та механізований. Другий передбачає використання спецтехніки. Це можуть бути екскаватори з гідромолотом, звичайні екскаватори, грейфери, драглайни та навантажувачі. У деяких випадках доцільно частково механізувати роботу, задіявши і спецтехніку, і ручну працю. Важливо, щоб кожен з етапів будівництва фундаменту виконувався в максимально стислий термін. Це дозволяє уникнути додаткових витрат, пов’язаних із можливою деформацією траншеї.

Як розраховується ширина та глибина траншеї під фундамент?

Ширина траншеї повинна включати ширину цегляної або бетонної стрічки, у тому числі опалубки, ізоляції та кріплення. Крім того, з кожного боку додатково додається 20 см.
Необхідно також врахувати той факт, що ширина не може бути меншою, ніж ріжуча кромка ковша екскаватора. Якщо передбачається використовувати спецтехніку, то ширина повинна бути на 10-15 см більше ріжучої поверхні ковша.
При облаштуванні гідроізоляції стін фундаменту виникає необхідність пересування людей дном траншеї. У такому разі її ширина зростає на 50-60 см.

Під час створення траншеї обов’язково необхідно врахувати глибину промерзання грунту. Дно котловану має знаходитись нижче за межу промерзання. Глибина визначається такими факторами, як навантаження на стрічковий фундамент та особливості ґрунту. Залежно від якісного складу ґрунту глибина траншеї під стрічковий фундамент варіюється таким чином:

гравійний та піщаний ґрунт – не більше 1 м;
суглинки та глинисті ґрунти – до 1,5 м;
супіщані ґрунти – не більше 1,25 м;
ґрунти з високою щільністю – до 2 м.

Як правильно копати траншею під фундамент?

Перед тим, як приступити, потрібно виконати розмітку. Щоб правильно закласти фундамент, знадобляться не тільки спеціальні знання, але й додаткові дані, такі як характеристики ґрунтів, нормативні навантаження від споруди, інформація щодо кліматичних та сезонних умов на місцевості. У результаті виникає складне завдання – необхідно врахувати цілий комплекс факторів та грамотно розробити проект. Впоратися з подібним завданням під силу лише досвідченому інженеру.

Земляні роботи повинні вестись безперервно, протягом одного сезону. Щоб якість фундаменту не підвела, необхідно подбати про надійну гідроізоляцію. У жодному разі не варто йти шляхом спрощення проекту, технологія будівництва повинна суворо і неухильно дотримуватися. Можна і самостійно звести стрічковий фундамент, але врахуйте, що ви втратите багато часу, крім того, виникає ризик припуститися серйозних помилок, які рано чи пізно призведуть до небажаних наслідків.

Найрозумніше довірити будівництво професіоналам, попередньо переконавшись у їхній кваліфікації та відповідальному підході до справи.